ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Μπάσκετ: Σούπερ ΠΑΟΚ, νίκησε τη Βόννη στη Γερμανία

Γερά στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ ο Δικέφαλος, που επικράτησε με 85-83

04/12/2019 23:05

Η προβληματική στο πρώτο ημίχρονο άμυνα του ΠΑΟΚ βελτιώθηκε στο δεύτερο και σε συνδυασμό με τις εξαιρετικές επιδόσεις στην επίθεση ο Δικέφαλος πέρασε με 85-83 από τη Βόννη και με τρεις νίκες σε επτά αγώνες, αύξησε τις πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη βρέθηκε στο -10 (25-15) με τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου, αλλά με υπέρ της επιμέρους σκορ 30-25 στο δεύτερο μείωσε τη διαφορά στους πέντε πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό για τον ΠΑΟΚ, που με την ευστοχία του από τη γραμμή των τριών πόντων (συνολικά 16/28) έφτασε στο 64-73 στο 29’, πριν οι Γερμανοί με δικό τους σερί 5-0 μειώσουν στο -4 στο 30’.

Η τέταρτη περιόδος βρήκε τη Βόννη να ισοφαρίζει σε 73-78, τον ΠΑΟΚ να παίρνει ξανά μικρή διαφορά (73-78) και τους γηπεδούχους να ξαναφτάνουν σε ισοπαλία (78-78) εκμεταλλευόμενοι τις κακές επιθέσεις της ελληνικής ομάδας. Με το σκορ στο 83-83 ο Μαργαρίτης ευστόχησε στα 11,8’’ πριν τη λήξη, οι Γερμανοί αστόχησαν σε δύο τρίποντα στο τέλος και ο ΠΑΟΚ πήρε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 50-45, 69-73, 83-85.

ΒΟΝΝΗ (Πεχ): Μπρούνινγκ 14, ΝτιΛέο 9 (1), Φρέιζιερ 11, Λίσκα 7, Σίμονς 6 (1), Τζόουνς 6, Μπαρτόλο 10 (1), Σαϊμπού 2, Σούμποτιτς 8 (1), Ζίμερμαν 10.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 16 (3), Λιούις 12 (2), Μαργαρίτης 17 (3), Σμιθ 22 (6), Γουίγκινς 4, Εγκεκέζε, Νόουλς 5, Σαρικόπουλος 1, Σχίζας 2, Τσόχλας 6 (2).